آرشیو طرح‌های پژوهشی

/پژوهش/طرح‌های پژوهشی/آرشیو طرح‌های پژوهشی

واژه نامه آمار رسمی

واژه نامه آمار رسمی

  • نویسنده / نویسندگان: پژوهشکده آمار
  • وضعیت اجرا: پایان یافته
  • همکاران: دکتر زهرا رضایی قهرودی، دکتر حسین محمودیان، دکتر روشنک علی‌اکبری صبا، دکتر عباس رضایی پندری، دکتر اشکان شباک، دکتر فرشاد گلستان، دکتر محمدصادق علی‌پور، جعفر صادقی‌نامور، دکتر محسن محمدزاده، افسانه یزدانی، دکتر کاوه کیانی، دکتر یداله محرابی فریده دیبایی، دکتر مسعود یارمحمدی، علی‌رضا زاهدیان، رضا آذرگشایش، دکتر محمد نورمحمدی، سیدنعمت‌اله میرفلاح نصیری، دکتر محمدرضا فرید روحانی، دکتر زهره فلاح محسن‌خانی، دکتر ایوب فرامرزی، علی رحیمی، طاهره امینی، هئیت فنی؛ مرحوم دکتر محمدرضا مشکانی، فرشید خان‌زاده

سپاس بیکران به درگاه پروردگار جهانیان که توفیق عنایت فرمود تا «واژه‌نامه‌ی آمار رسمی» با همت بلند و همکاری‌های ارزشمند جمعی از اساتید برجسته‌ و صاحب‌نظران حوزه‌ی آمار رسمی، اقتصاد، علوم اجتماعی و جمعیت‌شناسی تدوین شود و در اختیار محققین و علاقمندان قرار گیرد.

اعضای شورای واژه‌گزینی واژه‌نامه‌ی آمار رسمی ابتدا متشکل از آقایان دکتر حسین محمودیان، دکتر محسن محمدزاده،‌ دکتر یداله محرابی، دکتر محمدرضا فریدروحانی، دکتر اشکان شباک، دکتر کاوه کیانی، علیرضا زاهدیان، دکتر محمد نورمحمدی، دکتر ایوب فرامرزی، دکتر عباس رضایی پندری، فرشید خان‌زاده و خانم‌ها دکتر زهرا رضایی‌قهرودی، دکتر روشنک علی‌اکبری صبا، دکتر زهره فلاح‌محسن‌خانی، افسانه یزدانی و طاهره امینی و سپس در سال ۱۳۹۷ با تغییراتی علاوه بر اعضای قدیمی اعضای جدیدی شامل آقایان دکتر فرشاد گلستان، دکتر محمدصادق علی‌پور، جعفر صادقی‌نامور، دکتر مسعود یارمحمدی، سیدنعمت‌اله میرفلاح‌نصیری، علی رحیمی، رضا آذرگشایش، و سرکار خانم فریده دیبایی به کارگروه شورای واژه‌گزینی اضافه شد. این شورا از سال ۱۳۹۵ کار خود را در پژوهشکده‌ی آمار آغاز کرد و تا تابستان سال ۱۳۹۹ اغلب هر دو هفته یک‌بار جلسات کاری منظم چندین ساعته را پشت سر گذاشت.

ایده‌ی اصلی تهیه‌ی این اثر ارزشمند و ماندگار از سال ۱۳۹۳ در پژوهشکده‌ی آمار شکل گرفت. هدف از تهیه و تدوین این واژه‌نامه، ارائه‌ی مجموعه‌ی منسجمی از اصطلاحات و واژگان مورد استفاده در آمار رسمی بود.

ضرورت وجود یک واژه‌نامه‌ی آمار رسمی به‌منظور یکسان‌سازی و هماهنگ کردن واژگان این حوزه از یک سو و فقدان یک واژه‌نامه آمار رسمی کامل در کشور از سوی دیگر، شورای واژه‌گزینی واژه‌نامه‌ی آمار رسمی را بر آن داشت که حاصل فعالیت‌های خود را در قالب مجموعه‌ای به نام «واژه‌نامه‌ی آمار رسمی» برای استفاده‌ی آمارشناسان، کارشناسان حوزه‌ی آمار رسمی و متخصصان در رشته‌های مرتبط با آمار رسمی منتشر کند. مبنای تهیه‌ی واژه‌نامه‌ی آمار رسمی منابع حوزه‌ی آمار رسمی بین‌المللی و داخلی همانند: دانشنامه‌ی روش‌های پژوهش آمارگیری،‌ دانشنامه‌ی علوم آماری، روش‌شناسی آمارگیری، واژه‌نامه‌ی اصطلاحات آماری- سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی، آمارگیری‌های جمعیت فعال اقتصادی، شاغلین، بیکاران و غیر فعالان- راهنمای سازمان بین‌المللی کار، قطعنامه‌ی آمار روابط کار ۲۰‌امین کنفرانس بین‌المللی آمارهای کار، واژه‌های مرتبط در پرسشنامه‌های بین‌المللی و داخلی بوده است.

در طول این مدت، شورای واژه‌گزینی واژه‌نامه‌ی آمار رسمی، نخست برای واژگان اصلی و کلیدی این مراجع، برابر نهاده‌ی فارسی مناسب را با مطالعه منابع فراوان و بررسی مقالات و کتاب‌های مرتبط پیشنهاد و در جلسات متعدد، واژه یا ترکیب نهایی را انتخاب نموده است. این جلسات طی ۴ سال کار مداوم تا ۱۱۰ جلسه ادامه یافت. لازم به ذکر است در این راستا، سپس با برگزاری جلسات منسجم برابرنهاده‌های پیشنهادی توسط اعضای شورا واژه‌گزینی بررسی و مناسب‌ترین گزینه‌ها به تصویب رسید. واژگان و اصطلاحات مورد استفاده در مطالعات آماری، اقتصادی، جمعیتی و .. با به‌کارگیری نظرات اعضای شورای واژه‌گزینی واژه‌نامه‌ی آمار رسمی گردآوری و معادلی واحد برای واژگان جمع‌آوری شد. پس از تعیین برابرنهاده‌ی فارسی مناسب برای هریک از واژگان، به بررسی و تدوین واژه‌نامه‌ی آمار رسمی با جزئیات بیشتر پرداخته شد و حاصل آن مجموعه‌ی حاضر است که در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

از آنجایی که تا بیش از این، فقدان یک واژه‌نامه‌ی آمار رسمی در جامعه علمی کشور کاملاً مشهود بود، امید می‌رود انتشار این واژه‌نامه بتواند تا حد قابل توجهی خلأ موجود را ترمیم کند.

قطعاً بدون همکاری همه‌ی افرادی که در تهیه‌ی واژه‌نامه‌ی آمار رسمی نقش ایفا نموده‌اند، این مجموعه ارزشمند با چنین کیفیتی منتشر نمی‌شد از این‌رو پژوهشکده‌ی آمار از تمام عزیزانی که در تهیه‌ی این مجموعه مشارکت داشته‌اند قدردانی می‌کند. همچنین بر خود لازم می‌داند تا یاد و خاطره‌ی استاد فقید، مرحوم آقای دکتر محمدرضا مشکانی را که در تهیه این واژه‌نامه زحمات شایانی متحمل شد‌ند گرامی داشته و رحمت و آرامش اخروی را از یگانه‌ی عالم برای آن عزیز سفرکرده مسئلت می‌نماید. همچنین از آقایان دکتر فرهاد مهران، دکتر نریمان یوسفی، مسعود اسدی، محمود عمادی کوچک، علی رحیمی، محمدحسین امینی، حمیدرضا رادپی، محمود ظریف و خانم‌ها سمانه قادری و فائزه کریمی‌نژاد که با نظرات کارشناسانه‌ی خود در بحث‌های تخصصی جلسات شورای واژه‌گزینی واژه‌نامه‌ی آمار رسمی همراه و همگام اعضای شورا بودند تشکر نماید.

لازم به توضیح است به دلیل دامنه‌ی گسترده‌ی لغات و زمان‌بر بودن بررسی واژه‌های حوزه‌های مختلف، ممکن است مجموعه‌ی حاضر فاقد پوشش کامل لغات تخصصی حوزه‌‌های اقتصاد، جمعیت‌شناسی، بهداشت و ... باشد؛ لذا تکمیل این مجموعه در تمامی حوزه‌های آمار رسمی در دستور کار پژوهشکده‌ی آمار قرار دارد. در پایان یادآور می‌شود که اگر چه همه‌ی همکاران محترم شورای واژه‌گزینی واژه‌نامه‌ی آمار رسمی با دقت تمام تلاش نموده‌اند که کاری بی‌نقص را به انجام رسانند، ولی مسلماً این مجموعه به دلیل گستردگی کار نمی‌تواند خالی از اشکال باشد. لذا دبیرخانه‌ی شورای واژه‌گزینی واژه‌نامه از دریافت نظرات سازنده‌ی تمامی خوانندگان گرامی و علاقه‌مندان به ترویج آمار رسمی در کشور به‌منظور بهسازی محتوا، ظاهر و چگونگی انتشار این واژه‌نامه صمیمانه استقبال می‌نماید.

_ برای مشاهده متن کتاب "واژه نامه ی آمار رسمی" به لینک زیر مراجعه نمایید.

https://b2n.ir/a18878

طراحی سایت