آرشیو اخبار

کارگاه آموزشی داده‌کاوی برگزار گردید

کارگاه آموزشی داده‌کاوی در تاریخ ۸ الی ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ توسط آقای دکتر علی قدسی، دانشیار گروه آمار و علوم کامپیوتر دانشگاه واترلو برگزار گردید. حوزه‌ی تخصصی ایشان یادگیری ماشینی (Machine learning) است.

ادامه مطلب

میزگرد روند آمارهای جمعیتی و موضوعات نوظهور برگزار شد

میزگرد روند آمارهای جمعیتی و موضوعات نوظهور، چهارم شهریور ۱۳۹۳ در سالن آمفی تئاتر شهید دکتر علی محمدی دانشکده علوم دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار گردید. این همایش توسط مرکز آمار ایران و پژوهشکده‌ی آمار و با همکاری انجمن آمار ایران و صندوق جمعیت سازمان ملل متحد UNFPA)) با حضور خانم دکتر شهلا کاظمی‌پور، جمعیت‌شناس و معاون پژوهشی اسبق مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، فریبا سادات بنی‌هاشمی، مدیر کل دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری، آقای طه نورالهی، جمعیت‌شناس و مشاور جمعیتی رئیس مرکز آمار ایران و آقای علی‌رضا زاهدیان، رئیس پژوهشکده‌ی آمار و جمعی از اساتید، صاحب‌نظران، دست اندر کاران آمار و جمعیت‌شناسی در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد.

ادامه مطلب

دوره آموزشی روش‌های نمونه‌گیری در آمارگیری‌های کلان برگزار شد

کارگاه سه روزه‌ی روش‌های نمونه گیری در آمارگیری‌های کلان توسط پژوهشکــده‌ی آمار و با حضور ۳۰ نفر از کارکنان دستگاه‌های مختلف اجرایی از جمله مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کمیته‌ی امداد امام خمینی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مرکز آمار ایران و ... در تاریخ ۲۶ تا ۲۹ مرداد ‌۱۳۹۳ برگزار شد.

ادامه مطلب

ششمین شماره‌ی مجله‌ی دوماه‌نامه‌ی آمار منتشر شد

مرکز آمار ایران با توجّه به اهداف و رسالت خود و به‌منظور پیشرفت و فراگیر شدن علم آمار در سطح عموم جامعه، با همکاری پژوهشکده‌ی آمار اقدام به تأسیس مجله‌ی دو ماه‌نامه‌ی آمار، نموده است. این مجله‌ی تحلیلی- پژوهشی سعی دارد موضوعات مربوط به آمارهای رسمی را به زبان ساده اما علمی برای استفاده مردم و مسئولین ارائه نماید.

ادامه مطلب

طرح پژوهشی مروری بر نظرسنجی و آمارگیری: مفاهیم و روش‌ها منتشر شد

اجرای طرح پژوهشی «مروری بر نظرسنجی و آمارگیری: مفاهیم و روش‌ها» را در دستور کار خود قرار داد که اجرای آن از مرداد ۱۳۹۱ آغاز شد و گزارش نهایی آن اکنون در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

ادامه مطلب

طرح پژوهشی مدل‌سازی و پیش‌بینی مرگ‌ و میر در ایران: ۱۳۷۵ تا ۱۴۲۰ منتشر شد

مطالعه‌ی مرگ و میر و عوامل مؤثر بر آن، نقش مهمی در شناخت الگوهای مرگ و میر و راهکارهای کاهش آن در اختیار پژوهشگران، برنامه‌ریزان، و سیاست‌گذاران قرار می‌دهد. مدل‌سازی و شناخت نحوه‌ی تغییرات گذشته‌ی مرگ و میر، همچنین به امر پیش‌بینی مرگ و میر در آینده کمک می‌کند و تأثیرات احتمالی برنامه‌های توسعه و توفیق آن‌ها در زمینه‌ی مرگ و میر را نشان می‌دهند. بر این اساس پژوهشکده‌ی آمار با توجه به رسالت خود در خصوص تحلیل آمارها، اجرای طرح پژوهشی «مدل‌سازی و پیش‌بینی مرگ‌ و میر در ایران: ۱۳۷۵-۱۴۲۰» را در دستور کار خود قرار داد که اجرای آن از بهمن ۱۳۹۱ آغاز شد و گزارش نهایی آن اکنون در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

ادامه مطلب