|     |     |   English   |   سه شنبه 3 اسفند 1395
 
اخبار و رویدادها
نوع خبر 
 
 مراسم گرامیداشت روز آمار و برنامه‌ریزی در پنجاهمین سال تأسیس مرکز آمار ایران و کنفرانس بین‌المللی «مهاجرت: الگوها، پیامدها و سیاست‌ها »
به مناسبت بزرگداشت روز آمار و برنامه‌ریزی و گرامیداشت روز جهانی آمار، مراسم گرامیداشت این روز و کنفرانس بین‌المللی «مهاجرت: الگوها، پیامدها و سیاست‌ها » در روز پنجم و ششم آبان ماه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. مراسم افتتاحیه‌ی این کنفرانس با حضور آقایان دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، دکتر رحمانی فضلی، وزیر کشور، دکتر عادل آذر، رییس مرکز آمار ایران و با حضور معاونان و کارکنان مرکز آمار ایران و همچنین جمعی از اساتید و دست اندرکاران نظام آماری کشور برگزار گردید. در مراسم افتتاحیه‌ی این کنفرانس همچنین از ترجمه کتاب SNA2008 رونمایی شده و از افراد نمونه در حوزه آمار کشور ‌تقدیر به عمل آمد. در ادامه این مراسم، کنفرانس دو روزه مهاجرت با سخنرانی خانم دکتر رضایی قهرودی، رییس پژوهشکده آمار و دبیر کنفرانس آغاز به کار نمود. ارائه گزارش رئیس کمیته علمی کنفرانس، جناب آقای دکتر محمودیان و سخنرانی خانم العداوی،‌رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران، از دیگر بخش های افتتاحیه کنفرانس دو روزه مهاجرت بود.
يکشنبه 10 آبان 1394  12:50
 روز جهانی آمار: ۲۸ مهرماه ۱۳۹۴ (داده بهتر، زندگی بهتر) برگزار خواهد شد.
روز جهانی آمار برای اولین بار در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۰ در سراسر جهان جشن گرفته شد. این روز توسط کمیسیون آمار سازمان ملل متحد (UNSD) تعیین و نام‌گذاری شد. بیش از ۱۰۳ کشور و حداقل ۴۰ سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی روز جهانی آمار ۲۰۱۰ را جشن گرفتند. UNSD به تصویب رساند که این رویداد هر ۵ سال یکبار برگزار گردد. دومین رویداد روز جهانی آمار روز ۲۰ اکتبر سال ۲۰۱۵، پنج سال پس از اولین روز جهانی آمار برگزار خواهد شد. این رویداد که توسط UNSD در ۳ژوئن 2015 تصویب شد، با شعار " داده بهتر، زندگی بهتر" برگزار خواهد شد.
يکشنبه 26 مهر 1394  14:29
 سومین نشست بررسی و شناسایی شاخص‌های رصد کلی سیاست‌های جمعیتی برگزار گردید.
سومین نشست بررسی و شناسایی شاخص‌های رصد کلی سیاست‌های جمعیتی با حضور آقای علیرضا زاهدیان، معاون طرح‌های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار ایران، خانم دکتر زهرا رضایی قهرودی، رییس پژوهشکده آمار، خانم دکتر شهلا کاظمی پور استاد جمعیت شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و جمعی از اساتید و کارشناسان جمعیت کشور، روز چهارشنبه هشتم مهرماه در مرکز آمار ایران برگزار شد.
سه شنبه 21 مهر 1394  9:37
 کارگاه آموزشی بین‌المللی «بهبود استفاده از داده‌های اداری در تولید آمار رسمی: نقش سیستم‌ ثبت‌های آماری» برگزار گردید.
کارگاه آموزشی بین‌المللی «بهبود استفاده از داده‌های اداری در تولید آمارهای رسمی: نقش سیستم‌ ثبت‌های آماری» با همکاری مرکز آمار ایران، پژوهشکده‌ی آمار و مؤسسه‌ی آمار آسیا و اقیانوسیه (SIAP) برگزار شد.
دوشنبه 6 مهر 1394  13:39
 دوازدهمین شماره‌ی مجله‌ی دوماه‌نامه‌ی آمار منتشر شد.
مرکز آمار ایران با توجّه به اهداف و رسالت خود و به‌منظور پیشرفت و فراگیر شدن علم آمار در سطح عموم جامعه، با همکاری پژوهشکده‌ی آمار اقدام به تأسیس مجله‌ی دو ماه‌نامه‌ی آمار، نموده است
يکشنبه 22 شهريور 1394  9:30
 تقویم آموزشی نیم‌سال دوم ۱۳۹۴ منتشر شد.
تقویم آموزشی نیم‌سال اول ۱۳۹۴ منتشر شد.
يکشنبه 22 شهريور 1394  8:48
 کارگاه آموزشی آمارهای رسمی برای خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) توسط پژوهشکده آمار برگزار گردید.
رییس پژوهشکده آمار: همگانی کردن آمار و جا انداختن تفکر آماری در میان اقشار مختلف جامعه، وظیفه مهم تولید کنندگان آمار در کشور به شمار می‌رود
دوشنبه 16 شهريور 1394  9:4
 دومین نشست «بررسی و شناسایی شاخص‌های رصد سیاست‌های کلی جمعیت» برگزار گردید.
نشست «بررسی و شناسایی شاخص‌های رصد سیاست‌های کلی جمعیت» در تاریخ ۲۷/۵/۱۳۹۴در سالن کنفرانس مرکز آمار ایران با حضور اساتید دانشگاه، پژوهشگران و نمایندگان سازمان های ذی‌ربط برگزار گردید.
چهارشنبه 11 شهريور 1394  13:46
 پنجمین کارگاه آموزشی آمار فضایی و کاربردهای آن در پژوهشکده‌ی آمار برگزار خواهد شد.
پنجمین کارگاه آموزشی آمار فضایی و کاربردهای آن در پژوهشکده‌ی آمار با همکاری، دانشگاه تربیت مدرس و انجمن آمار ایران و قطب علمی داده‌های ترتیبی فضایی و با هدف آشنایی با آمار فضایی به عنوان شاخه‌ای نوین از علم آمار که به روش‌های تعیین ساختار همبستگی و تحلیل داده‌های فضایی می‌پردازد
سه شنبه 6 مرداد 1394  14:13
 مهلت ارسال مقاله‌ برای همایش «مهاجرت: الگوها، پیامدها و سیاست‌ها» تمدید شد.
مهلت ارسال مقاله برای همایش بین‌الملل «مهاجرت: الگوها، پیامدها و سیاست‌ها» تا پایان مردادماه تمدید گردید.
سه شنبه 30 تير 1394  13:5
 یازدهمین شماره‌ی مجله‌ی دوماه‌نامه‌ی آمار منتشر شد.
مرکز آمار ایران با توجّه به اهداف و رسالت خود و به‌منظور پیشرفت و فراگیر شدن علم آمار در سطح عموم جامعه، با همکاری پژوهشکده‌ی آمار اقدام به تأسیس مجله‌ی دو ماه‌نامه‌ی آمار، نموده است. این مجله‌ی تحلیلی- پژوهشی سعی دارد موضوعات مربوط به آمارهای رسمی را به زبان ساده اما علمی برای استفاده مردم و مسئولین ارائه نماید.
دوشنبه 22 تير 1394  9:23
 نشست «بررسی آماری رفتار فرزنداوری و باروری در ایران» برگزار گردید.
نشست «بررسی آماری رفتار فرزنداوری و باروری در ایران» با هدف ارائه‌ی نتایج دو طرح پژوهشی انجام شده در پژوهشکده‌ی آمار در زمینه‌ی «بررسی نگرش‌ جوانان و زنان همسردار ۱۵-۴۹ ساله نسبت به فرزنداوری و شناخت عوامل اجتماعی اقتصادی و فرهنگی موثر بر آن» و «بررسی چندمتغیری روند تغییرات باروری در ایران» با مشارکت مرکز آمار ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران روز چهارشنبه ششم خردادماه 1394 در مرکز آمار ایران برگزار شد.
شنبه 9 خرداد 1394  13:24
 سخنرانی نمونه‌گیری و فهرست‌برداری از خیابان در تاریخ ۲۹/۲/۱۳۹۴ روز سه‌شنبه با همکاری پژوهشکده‌ی آمار و مرکز آمار ایران برگزار گردید.
سخنرانی نمونه‌گیری و فهرست‌برداری از خیابان در تاریخ ۲۹/۲/۱۳۹۴ روز سه‌شنبه با همکاری پژوهشکده‌ی آمار و مرکز آمار ایران توسط جناب آقای دکتر مهران (مشاور سازمان جهانی کار ILO) در سالن کنفرانس مرکز آمار ایران برگزار گردید.
چهارشنبه 6 خرداد 1394  13:37
 طرح پژوهشی سطح و روند باروری و عوامل اجتماعی- اقتصادی مؤثر بر آن در ایران ۱۳۸۵-۱۳۹۰ منتشر شد.
مهم‌ترین تغییر و تحول جمعیتی در چند دهه اخیر در بسیاری از کشورهای در حال توسعه کاهش چشمگیر باروری بوده است. رفتار باروری که خود متأثر از عوامل و نیروهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و گاه سیاسی متعددی است، رشد و ساختار سنی جمعیت را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. باروری به عنوان یک رفتار اجتماعی در محیط و بستر اجتماعی- فرهنگی خاصی حادث می‌شود و تنظیمات نهادی و روابط اجتماعی اعضای جامعه می‌تواند ارزش‌ها و هنجارهای مرتبط با رفتار باروری را تنظیم کند. از این‌رو، عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زیادی رفتار باروری را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
شنبه 2 خرداد 1394  9:13
 طرح پژوهشی مروری بر پیش‌بینی‌های جمعیتی انجام شده در ایران منتشر شد.
برنامه‮ریزی‌های اقتصادی و اجتماعی فرآیند منظم، کارآمد و عقلایی نیروها و امکانات جامعه می‌باشد که با یک زمان‌بندی معین و با هدف بهبود وضعیت رفاه و ارتقای سطح زندگی افراد جامعه صورت می‌گیرد. در این راستا، می‌توان گفت که پایه و زیربنای هرگونه برنامه‮ریزی، داشتن آگاهی نسبت به تعداد، رشد، توزیع و ترکیب جمعیت است. از این‌رو، پیش‮بینی و آینده‮نگری جمعیت ابزار قوی و اساسی برای سیاست‮گذاری و برنامه‮ریزی محسوب می‌شود و توجه به پیش‌بینی‌های جمعیتی مهم‌ترین رکن در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و توسعه‌ای ایفا می‌کند. به‌کارگیری رویکردی دقیق و درست در پیش‌بینی‌های جمعیتی و تنظیم پیش‌فرض‌های مستدل و کارآمد در ارتباط با روند آتی تحولات مؤلفه‌های پویایی جمعیت، اتکا به نتایج پیش‌بینی‌ها و به تبع آن اعمال اقدامات و سیاست‌های مداخله‌ای را تسهیل می‌نماید. هدف اصلی این پژوهش این است تا با مروری بر پیش‌بینی‌های جمعیتی انجام شده در خارج و داخل کشور در رابطه با تحولات جمعیت ملی، روش‌ها، فرضیات و سناریو‌های پیش‌بینی جمعیت ارائه گردد. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
شنبه 2 خرداد 1394  9:2
 دهمین شماره‌ی مجله‌ی دو ماهنامه آمار منتشر شد.
مرکز آمار ایران با توجّه به اهداف و رسالت خود و به‌منظور پیشرفت و فراگیر شدن علم آمار در سطح عموم جامعه، با همکاری پژوهشکده‌ی آمار اقدام به تأسیس مجله‌ی دو ماه‌نامه‌ی آمار، نموده است. این مجله‌ی تحلیلی- پژوهشی سعی دارد موضوعات مربوط به آمارهای رسمی را به زبان ساده اما علمی برای استفاده مردم و مسئولین ارائه نماید.
شنبه 2 خرداد 1394  8:49
 سخنرانی جناب آقای دکتر فرهاد مهران در تاریخ ۲۹/۲/۹۴ از ساعت ۹ الی ۱۱ با موضوع نمونه‌گیری و فهرست‌برداری خیابان‌ها در مرکز آمار طبق هفتم سالن کنفرانس برگزار خواهد شد.
سخنرانی آقای دکتر مهران با همکاری مرکز آمار و پژوهشکده‌ی آمار در تاریخ ۹۴/۲/۲۹ از ساعت ۹ الی ۱۱ در سالن کنفرانس طبقه هفتم مرکز آمار برگزار خواهد شد.
چهارشنبه 16 ارديبهشت 1394  10:59
 تقویم آموزشی نیم‌سال اول ۱۳۹۴ منتشر شد.
تقویم آموزشی پژوهشکده‌ی آمار در نیم‌سال اول ۱۳۹۴ منتشر شد.
چهارشنبه 2 ارديبهشت 1394  9:1
 وب‌گاه همایش بین‌المللی با عنوان «مهاجرت: الگوها، پیامدها و سیاست‌ها» به روز شد.
همایشی بین‌المللی با عنوان «مهاجرت: الگوها، پیامدها و سیاست‌ها» در روزهای ۵ و ۶ آبان سال ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد.
دوشنبه 24 فروردين 1394  13:19
 گزارش طرح پژوهشی «بررسی نحوه‌ی نگرش جوانان در آستانه‌ی ازدواج و زنان همسردار ۱۵ تا ۴۹ساله نسبت به فرزنداوری و شناخت عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مؤثر بر آن» منتشر شد.
باروری یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های تحولات جمعیتی در هر کشور است. از این رو سیاست‌های جمعیتی در دنیا و کشورهای مختلف عمدتاً حول محور کاهش یا افزایش باروری اعمال می‌گردد. ازطرفی شاید مهم‌ترین تغییر جمعیت‌شناختی در طول سه دهه گذشته کاهش چشمگیر باروری در تمام مناطق دنیا بوده است. به موازات تحولات جمعیت‌شناختی در دنیا، ایران نیز تغییر جمعیتی گسترده‌ای را تجربه کرده است. طی سه دهه‌ی گذشته باروری به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرد و با وجود نوسانات باروری، داده‌ها نشانگر کاهش باروری از سال ۱۳۶۵ به بعد است. تجربه گذار باروری در ایران بیانگر آن است که هرچند اتخاذ سیاست‌ها و اعمال برنامه‌های تنظیم خانواده عامل مؤثری در سرعت کاهش باروری بوده است اما رفتارهای باروری مردم تحت تأثیر عوامل، شرایط و زمینه‌های دیگری شکل گرفته است که در تحلیل روندهای باروری همواره باید به آن توجه نمود. با بررسی دقیق نحوه نگرش جوانان در آستانه‌ی ازدواج (که والدین آینده جامعه خواهند بود) و زنان واقع در سنین باروری، نسبت به فرزند آوری و شناخت متغیرهای اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی مؤثر بر این نوع نگرش‌ها می‌توان به برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران کشور برای تدوین سیاست‌های هوشمند افزایش باروری کمک نمود. هدف اصلی این تحقیق سنجش نگرش جوانان در آستانه‌ی ازدواج و زنان همسردار واقع در سنین باروری (۱۵‑۴۹ساله) نسبت به تعداد مطلوب فرزندان و شناخت عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مؤثر بر آن است.
شنبه 23 اسفند 1393  10:5
1 2 3 4 5 6 7
 نتایج 60 - 80 از تعداد 140  خبر