|     |     |   English   |   سه شنبه 5 بهمن 1395
 
اخبار و رویدادها
نوع خبر 
 
 تقویم آموزشی نیم‌سال دوم ۱۳۹۴ منتشر شد.
تقویم آموزشی نیم‌سال اول ۱۳۹۴ منتشر شد.
يکشنبه 22 شهريور 1394  8:48
 کارگاه آموزشی آمارهای رسمی برای خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) توسط پژوهشکده آمار برگزار گردید.
رییس پژوهشکده آمار: همگانی کردن آمار و جا انداختن تفکر آماری در میان اقشار مختلف جامعه، وظیفه مهم تولید کنندگان آمار در کشور به شمار می‌رود
دوشنبه 16 شهريور 1394  9:4
 دومین نشست «بررسی و شناسایی شاخص‌های رصد سیاست‌های کلی جمعیت» برگزار گردید.
نشست «بررسی و شناسایی شاخص‌های رصد سیاست‌های کلی جمعیت» در تاریخ ۲۷/۵/۱۳۹۴در سالن کنفرانس مرکز آمار ایران با حضور اساتید دانشگاه، پژوهشگران و نمایندگان سازمان های ذی‌ربط برگزار گردید.
چهارشنبه 11 شهريور 1394  13:46
 پنجمین کارگاه آموزشی آمار فضایی و کاربردهای آن در پژوهشکده‌ی آمار برگزار خواهد شد.
پنجمین کارگاه آموزشی آمار فضایی و کاربردهای آن در پژوهشکده‌ی آمار با همکاری، دانشگاه تربیت مدرس و انجمن آمار ایران و قطب علمی داده‌های ترتیبی فضایی و با هدف آشنایی با آمار فضایی به عنوان شاخه‌ای نوین از علم آمار که به روش‌های تعیین ساختار همبستگی و تحلیل داده‌های فضایی می‌پردازد
سه شنبه 6 مرداد 1394  14:13
 مهلت ارسال مقاله‌ برای همایش «مهاجرت: الگوها، پیامدها و سیاست‌ها» تمدید شد.
مهلت ارسال مقاله برای همایش بین‌الملل «مهاجرت: الگوها، پیامدها و سیاست‌ها» تا پایان مردادماه تمدید گردید.
سه شنبه 30 تير 1394  13:5
 یازدهمین شماره‌ی مجله‌ی دوماه‌نامه‌ی آمار منتشر شد.
مرکز آمار ایران با توجّه به اهداف و رسالت خود و به‌منظور پیشرفت و فراگیر شدن علم آمار در سطح عموم جامعه، با همکاری پژوهشکده‌ی آمار اقدام به تأسیس مجله‌ی دو ماه‌نامه‌ی آمار، نموده است. این مجله‌ی تحلیلی- پژوهشی سعی دارد موضوعات مربوط به آمارهای رسمی را به زبان ساده اما علمی برای استفاده مردم و مسئولین ارائه نماید.
دوشنبه 22 تير 1394  9:23
 نشست «بررسی آماری رفتار فرزنداوری و باروری در ایران» برگزار گردید.
نشست «بررسی آماری رفتار فرزنداوری و باروری در ایران» با هدف ارائه‌ی نتایج دو طرح پژوهشی انجام شده در پژوهشکده‌ی آمار در زمینه‌ی «بررسی نگرش‌ جوانان و زنان همسردار ۱۵-۴۹ ساله نسبت به فرزنداوری و شناخت عوامل اجتماعی اقتصادی و فرهنگی موثر بر آن» و «بررسی چندمتغیری روند تغییرات باروری در ایران» با مشارکت مرکز آمار ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران روز چهارشنبه ششم خردادماه 1394 در مرکز آمار ایران برگزار شد.
شنبه 9 خرداد 1394  13:24
 سخنرانی نمونه‌گیری و فهرست‌برداری از خیابان در تاریخ ۲۹/۲/۱۳۹۴ روز سه‌شنبه با همکاری پژوهشکده‌ی آمار و مرکز آمار ایران برگزار گردید.
سخنرانی نمونه‌گیری و فهرست‌برداری از خیابان در تاریخ ۲۹/۲/۱۳۹۴ روز سه‌شنبه با همکاری پژوهشکده‌ی آمار و مرکز آمار ایران توسط جناب آقای دکتر مهران (مشاور سازمان جهانی کار ILO) در سالن کنفرانس مرکز آمار ایران برگزار گردید.
چهارشنبه 6 خرداد 1394  13:37
 طرح پژوهشی سطح و روند باروری و عوامل اجتماعی- اقتصادی مؤثر بر آن در ایران ۱۳۸۵-۱۳۹۰ منتشر شد.
مهم‌ترین تغییر و تحول جمعیتی در چند دهه اخیر در بسیاری از کشورهای در حال توسعه کاهش چشمگیر باروری بوده است. رفتار باروری که خود متأثر از عوامل و نیروهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و گاه سیاسی متعددی است، رشد و ساختار سنی جمعیت را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. باروری به عنوان یک رفتار اجتماعی در محیط و بستر اجتماعی- فرهنگی خاصی حادث می‌شود و تنظیمات نهادی و روابط اجتماعی اعضای جامعه می‌تواند ارزش‌ها و هنجارهای مرتبط با رفتار باروری را تنظیم کند. از این‌رو، عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زیادی رفتار باروری را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
شنبه 2 خرداد 1394  9:13
 طرح پژوهشی مروری بر پیش‌بینی‌های جمعیتی انجام شده در ایران منتشر شد.
برنامه‮ریزی‌های اقتصادی و اجتماعی فرآیند منظم، کارآمد و عقلایی نیروها و امکانات جامعه می‌باشد که با یک زمان‌بندی معین و با هدف بهبود وضعیت رفاه و ارتقای سطح زندگی افراد جامعه صورت می‌گیرد. در این راستا، می‌توان گفت که پایه و زیربنای هرگونه برنامه‮ریزی، داشتن آگاهی نسبت به تعداد، رشد، توزیع و ترکیب جمعیت است. از این‌رو، پیش‮بینی و آینده‮نگری جمعیت ابزار قوی و اساسی برای سیاست‮گذاری و برنامه‮ریزی محسوب می‌شود و توجه به پیش‌بینی‌های جمعیتی مهم‌ترین رکن در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و توسعه‌ای ایفا می‌کند. به‌کارگیری رویکردی دقیق و درست در پیش‌بینی‌های جمعیتی و تنظیم پیش‌فرض‌های مستدل و کارآمد در ارتباط با روند آتی تحولات مؤلفه‌های پویایی جمعیت، اتکا به نتایج پیش‌بینی‌ها و به تبع آن اعمال اقدامات و سیاست‌های مداخله‌ای را تسهیل می‌نماید. هدف اصلی این پژوهش این است تا با مروری بر پیش‌بینی‌های جمعیتی انجام شده در خارج و داخل کشور در رابطه با تحولات جمعیت ملی، روش‌ها، فرضیات و سناریو‌های پیش‌بینی جمعیت ارائه گردد. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
شنبه 2 خرداد 1394  9:2
 دهمین شماره‌ی مجله‌ی دو ماهنامه آمار منتشر شد.
مرکز آمار ایران با توجّه به اهداف و رسالت خود و به‌منظور پیشرفت و فراگیر شدن علم آمار در سطح عموم جامعه، با همکاری پژوهشکده‌ی آمار اقدام به تأسیس مجله‌ی دو ماه‌نامه‌ی آمار، نموده است. این مجله‌ی تحلیلی- پژوهشی سعی دارد موضوعات مربوط به آمارهای رسمی را به زبان ساده اما علمی برای استفاده مردم و مسئولین ارائه نماید.
شنبه 2 خرداد 1394  8:49
 سخنرانی جناب آقای دکتر فرهاد مهران در تاریخ ۲۹/۲/۹۴ از ساعت ۹ الی ۱۱ با موضوع نمونه‌گیری و فهرست‌برداری خیابان‌ها در مرکز آمار طبق هفتم سالن کنفرانس برگزار خواهد شد.
سخنرانی آقای دکتر مهران با همکاری مرکز آمار و پژوهشکده‌ی آمار در تاریخ ۹۴/۲/۲۹ از ساعت ۹ الی ۱۱ در سالن کنفرانس طبقه هفتم مرکز آمار برگزار خواهد شد.
چهارشنبه 16 ارديبهشت 1394  10:59
 تقویم آموزشی نیم‌سال اول ۱۳۹۴ منتشر شد.
تقویم آموزشی پژوهشکده‌ی آمار در نیم‌سال اول ۱۳۹۴ منتشر شد.
چهارشنبه 2 ارديبهشت 1394  9:1
 وب‌گاه همایش بین‌المللی با عنوان «مهاجرت: الگوها، پیامدها و سیاست‌ها» به روز شد.
همایشی بین‌المللی با عنوان «مهاجرت: الگوها، پیامدها و سیاست‌ها» در روزهای ۵ و ۶ آبان سال ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد.
دوشنبه 24 فروردين 1394  13:19
 گزارش طرح پژوهشی «بررسی نحوه‌ی نگرش جوانان در آستانه‌ی ازدواج و زنان همسردار ۱۵ تا ۴۹ساله نسبت به فرزنداوری و شناخت عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مؤثر بر آن» منتشر شد.
باروری یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های تحولات جمعیتی در هر کشور است. از این رو سیاست‌های جمعیتی در دنیا و کشورهای مختلف عمدتاً حول محور کاهش یا افزایش باروری اعمال می‌گردد. ازطرفی شاید مهم‌ترین تغییر جمعیت‌شناختی در طول سه دهه گذشته کاهش چشمگیر باروری در تمام مناطق دنیا بوده است. به موازات تحولات جمعیت‌شناختی در دنیا، ایران نیز تغییر جمعیتی گسترده‌ای را تجربه کرده است. طی سه دهه‌ی گذشته باروری به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرد و با وجود نوسانات باروری، داده‌ها نشانگر کاهش باروری از سال ۱۳۶۵ به بعد است. تجربه گذار باروری در ایران بیانگر آن است که هرچند اتخاذ سیاست‌ها و اعمال برنامه‌های تنظیم خانواده عامل مؤثری در سرعت کاهش باروری بوده است اما رفتارهای باروری مردم تحت تأثیر عوامل، شرایط و زمینه‌های دیگری شکل گرفته است که در تحلیل روندهای باروری همواره باید به آن توجه نمود. با بررسی دقیق نحوه نگرش جوانان در آستانه‌ی ازدواج (که والدین آینده جامعه خواهند بود) و زنان واقع در سنین باروری، نسبت به فرزند آوری و شناخت متغیرهای اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی مؤثر بر این نوع نگرش‌ها می‌توان به برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران کشور برای تدوین سیاست‌های هوشمند افزایش باروری کمک نمود. هدف اصلی این تحقیق سنجش نگرش جوانان در آستانه‌ی ازدواج و زنان همسردار واقع در سنین باروری (۱۵‑۴۹ساله) نسبت به تعداد مطلوب فرزندان و شناخت عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مؤثر بر آن است.
شنبه 23 اسفند 1393  10:5
 همایش بین‌المللی «مهاجرت: الگوها، پیامدها و سیاست‌ها» برگزار خواهد شد.
همایشی بین‌المللی با عنوان «مهاجرت: الگوها، پیامدها و سیاست‌ها» در روزهای ۵ و ۶ آبان سال ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان می‌توانند برای آشنایی با این همایش و محورهای آن به این‌جا مراجعه کنند.
سه شنبه 21 بهمن 1393  12:55
 واژه نامه جدید جمعیت‌شناسی تهیه و بر روی وب سایت پژوهشکده‌ی آمار قرار گرفت.
واژه نامه جدید جمعیت‌شناسی که با همکاری اساتید برجسته و صاحب‌نظران حوزه‌ی علوم اجتماعی، جمعیت‌شناسی و آمار تهیه شده است.
شنبه 18 بهمن 1393  9:14
 نهمین شماره‌ی مجله‌ی دو ماهنامه آمار منتشر شد.
مرکز آمار ایران با توجّه به اهداف و رسالت خود و به‌منظور پیشرفت و فراگیر شدن علم آمار در سطح عموم جامعه، با همکاری پژوهشکده‌ی آمار اقدام به تأسیس مجله‌ی دو ماه‌نامه‌ی آمار، نموده است. این مجله‌ی تحلیلی- پژوهشی سعی دارد موضوعات مربوط به آمارهای رسمی را به زبان ساده اما علمی برای استفاده مردم و مسئولین ارائه نماید.
چهارشنبه 15 بهمن 1393  8:59
 کارگاه آموزشی روش‌های جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مهاجرت داخلی در پژوهشکده‌ی آمار برگزار شد.
کارگاه آموزشی روش‌های جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مهاجرت داخلی توسط پروفسور مارتین بل (Martin Bell) رئیس مرکز تحقیقات جمعیت دانشگاه کوئیزلند استرالیا به مدت دو روز در تاریخ ۴ و ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۳در پژوهشکده‌ی آمار برگزار گردید.
سه شنبه 14 بهمن 1393  8:30
 کتاب «استفاده ازSAS در مدیریت داده‌ها، تحلیل آماری و گرافیک‌ها» منتشر شد.
پژوهشکده‌ی آمار، با توجه به رسالت خود در زمینه‌ی ارتقای دانش آماری جامعه، علاوه بر اجرای طرح‌های پژوهشی و تألیف کتاب، ترجمه‌ و نشر آثار معتبر خارجی را به‌عنوان سیاست و شیوه‌ی مناسب برای بهنگام شدن با دانش روز دنیا برگزیده است. ترجمه‌ی کتاب حاضر از جمله اقداماتی است که به‌منظور تحقق این سیاست در دستور کار پژوهشکده‌ی آمار قرار گرفته است و امید می‌رود برای پژوهشگران و دانشجویان رشته‌ی آمار و رشته‌های مرتبط، مفید واقع شود. امروزه با گسترش فناوری‌های رایانه‌ای و ارتباطی، انبوهی از داده‌ها تولید می‌شود که نیاز به تحلیل‌های آماری دارند. پیش از این اگر نرم‌افزارهای عمومی مانند MS Excel توانایی پاسخ‌گویی به نیازهای آماری کاربران در رشته‌های گوناگون را داشتند، اکنون به‌شدت نیاز به نرم‌افزارهایی احساس می‌شود که توانایی کار با داده‌های انبوه را داشته باشند. یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارهای آماری در دنیا SAS است که شهرت خود را به‌ویژه مدیون امکانات فراوان و توانایی مدیریت و تحلیل داده‌های انبوه است. کتابی در این حجم، البته نمی‌تواند همه‌ی این امکانات را معرفی کند؛ ولی با توجه به کمبود کتاب‌های آموزشی پیشرفته‌ی فارسی که بتوانند کاربران را با قابلیت‌های فراوان این نرم‌افزار قدرتمند آشنا سازند، امید می‌رود که کتاب حاضر بتواند دست‌کم بخشی از نیازهای مخاطبان خود را برآورده سازد.
سه شنبه 30 دى 1393  8:58
1 2 3 4 5 6 7
 نتایج 60 - 80 از تعداد 140  خبر